Miło nam zakomunikować, że od 6 kwietnia br. dostępna jest już druga edycja wystawy Galerii Pamiątek Turystycznych na warszawskiej Starówce. Podobnie jak w ubiegłym roku, miejscem ekspozycji są schody ruchome na warszawskiej Starówce. Różnica jest jednak zasadnicza, gdyż tegoroczna edycja jest bardziej rozbudowana i aby ją pomieścić wykorzystaliśmy zarówno dolny jak też górny poziom udostępnionych nam pomieszczeń w kamienicy Johna (wejścia od strony trasy W-Z oraz Placu Zamkowego).
Na dolnym poziomie obejrzeć można warszawską Syrenkę, różne jej wizerunki. Prezentowane tu eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów kol. Leszka Białkowskiego z Oddziału Stołecznego PTTK im. Al. Janowskiego w Warszawie (członka Honorowego PTTK). Niektóre Syrenki pochodzą ze zbiorów kol. Anny Mieczyńskiej-Jerominek z naszego Oddziału, a także z naszych zbiorów.
Z kolei ekspozycja na górnym poziomie poświęcona jest Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu i w szczególności obejmuje pamiątki z imprez turystycznych i wycieczek krajoznawczych. Częścią tej prezentacji są autorskie plakietki krajoznawcze kol. Zbigniewa Pękali ze Świętokrzyskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim (członka Honorowego PTTK), eksponowane dla upamiętnienia 115. rocznicy utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia br., w godzinach otwarcia ruchomych schodów na Starym Mieście (05:30-00:30).
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentowanych zbiorów, szczególnie w miejscu ich ekspozycji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy będą mieli taką możliwość, zatem pod poniższymi linkami dostępne są fotorelacje z wystawy:
https://photos.app.goo.gl/7x4y8cYgpYWzaHvZA
https://photos.app.goo.gl/1SNyN8VHNpr213gm8
Na koniec zwracamy się do Was z prośbą o wzbogacenie kolekcji Galerii Pamiątek Turystycznych Klubu Turystycznego „Datajana”, działającej przy Oddziale Warszawskim PTTK.
Jeżeli zatem w domowych zbiorach posiadacie zbywające odznaki, plakietki czy proporczyki związane z turystyką to będziemy zobowiązani za ich przekazanie do naszych zasobów.
Osoby zainteresowane przekazaniem nam eksponatów prosimy o kontakt na e-mail: poczta@datajana.pl