Wiosenne spacery po Puszczy Kampinoskiej z KT Datajana – relacja

Od ponad dwóch lat Oddział Warszawski PTTK we współpracy z działającym w jego strukturach Klubem Turystycznym Datajana, a czasem z zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniem Harcerskim, proponuje cykl rajdów lub spacerów po Puszczy Kampinoskiej, spełniających wymogi wycieczek zaliczanych do Odznaki Miłośnika Puszczy Kampinoskiej. Odbywają się one w różnych porach roku, we wschodniej i zachodniej częściach Puszczy, startują w różnych jej punktach a ich trasy liczą co najmniej 10 km długości.

Wiosenne spacery po Puszczy organizujemy podczas tzw. długich weekendów, jako propozycję dla tych, którzy nie wyjeżdżają na kilka dni z miasta.

Relację spisała organizatorka spacerów – Anna Mieczyńska-Jerominek, przewodniczka TP nr 7722.


Pierwszy spacer wiosenny odbył się 1 maja 2023 i wiódł niebieskim szlakiem od kościoła w Zaborowie przez najdłuższą (770 m) kładkę w Puszczy Kampinoskiej do polany rekreacyjnej w Zaborowie Leśnym, a stąd żółtym szlakiem do pętli autobusowej w Truskawiu. Pogoda dopisała, świeża zieleń wiosenna piękna, kilkuosobowa grupa uczestniczek – bardzo zadowolona.

Więcej zdjęć z 1 maja 2023: https://photos.app.goo.gl/e7JGtUeZnuMJiRZj9


W 2024 odbyły się aż dwa wiosenne spacery, w długie weekendy majowy i czerwcowy.

W maju startowałyśmy (znów były same panie) z Dziekanowa Leśnego, by zielonym szlakiem po około 4 kilometrach dojść do polany rekreacyjnej Posiada Sieraków i odpocząć tu pod Starym Dębem. Po kolejnych 3 kilometrach dotarłyśmy do Pociechy i tu rozłożyłyśmy się na dłuższy biwak z ogniskiem, pieczeniem chleba i opalaniem. A potem wyruszyłyśmy tłumnie przez turystów uczęszczanym odcinkiem niebieskiego szlaku do pętli autobusowej w Truskawiu.

Więcej zdjęć z 3 maja 2024: https://photos.app.goo.gl/zHBXD3CezUEjCqMM8

1 czerwca spacer (astronomicznie – wiosenny; wg regulaminu Odznaki Miłośnika Puszczy – już letni) odbył się w zachodniej części Puszczy. Wzięło w nim udział sześć osób, tym razem obu płci. Wyruszyliśmy żółtym szlakiem z Nowego Polesia na północnym obrzeżu Puszczy (szlak tu się właśnie zaczyna), by przez Denny Las, gdzie rosną stare dęby, dotrzeć do krzyżówki szlaków. Dwójka uczestników wyruszyła stąd do Leszna. My ruszyliśmy niebieskim szlakiem do „Doliny Słońca” – Ośrodka Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia w Piaskach Królewskich. Po krótkiej wizycie dotarliśmy do parkingu, gdzie jeden z uczestników wczesnym rankiem zaparkował samochód (a potem spotkał się z nami na trasie rajdu). Pogoda zapowiadała deszcz i burzę, chętnie więc skorzystaliśmy z jego zaproszenia, by do Nowin udać się samochodem. W Nowinach siostra księdza proboszcza umożliwiła nam wejście do Sanktuarium Matki Bożej Radosnej, Opiekunki Przyrody i opowiedziała o jego historii. Sam kościół został zbudowany w latach 90. XX wieku, ale cudowny obraz pochodzi z kościoła w Wołczynie koło Grodna, został cudownie uratowany z pożaru, a jego kult sięga XVI wieku. Piękna Madonny z obrazu koronowanego w 2000 roku przez kardynała Józefa Glempa, słynie z łask cudownych uzdrowień. W ulewnym deszczu obejrzeliśmy jeszcze z zewnątrz drewniany zbór z początków XX wieku, charakterystyczny przykład sakralnego budownictwa „olęderskiego” regionu Mazowsza, obecnie – kościół katolicki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. I na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę, a Michał uprzejmie zawiózł nas do Warszawy. Dziękujemy!

Więcej zdjęć z 1 czerwca 2024: https://photos.app.goo.gl/YJ816CKpPUEtSQaD9