RELACJA ZE SPACERU PO TWIERDZY MODLIN

W sobotę, 27.04.2019r. odbyła się kolejna tegoroczna impreza turystyczna, organizowana przez członków K.T. DATAJANA. Tym razem naszym celem był spacer po wybranych, kluczowych obiektach kompleksu Twierdzy Modlin.
Imprezę rozpoczęliśmy o czasie, wymarsz w trasę naszej dziesięcioosobowej grupy poprzedziła krótka prelekcja Andrzeja Dybka nt. genezy powstania Twierdzy.

Bogatsi o nabytą wiedzę, uczestnicy wyruszyli w kierunku pierwszego celu wędrówki, czyli ruin Spichlerza zbożowego, położonego u zbiegu Narwii i Wisły. Dla wielu z uczestników spaceru była to pierwsza w życiu okazja do zwiedzanie tego budynku, który choć nadgryziony zębem czasu nadal imponuje wielkością i detalami architektury.

Dodatkową atrakcją tego odcinka było przejście malowniczym lasem łęgowym.

Realizacja kolejnych punktów naszego planu wymagała przemieszczenia się na drugi brzeg Narwii, gdzie w pierwszej kolejności udaliśmy się do dawnego Kasyna oficerskiego.

Niestety budynek znajdował się w permanentnym remoncie, pozostało nam podziwianie go na zewnątrz.

Tuż obok Kasyna, natknęliśmy się na pomnik jednej z legend Twierdzy, czyli białej niedźwiedzicy, zwanej Baśką Murmańską. Była to doskonała okazja do wykonania pamiątkowej fotografii.

Bardziej przyjazne okazało się położone opodal Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, gdzie natrafiliśmy na dni otwarte z okazji otwarcia sezonu turystycznego. połączone z piknikiem wojskowym. Była to kolejna okazji do pogłębienia naszej wiedzy nt. Twierdzy.

Kolejnym odwiedzonym obiektem była Wieży tatarska, zwana także Czerwoną.

Drobne załamanie pogody, jakie dopadło nas na szczycie wieży, sprawiło że tym razie nie udało się dojrzeć wieżowców Warszawy na horyzoncie.

Pewnym nowum, dla osób której już były wcześniej na Twierdzy stanowiła możliwość wejścia na teren dziedzińca budynku koszarowego, z której to skwapliwie skorzystaliśmy.

Była też możliwość zwiedzenia wnętrz dawnych koszar
Jak też podejścia do Bramy Napoleona od strony wewnętrznej
Największe jednak wrażenie wywarła na nas wszystkich forteczna Wieża Ciśnień z 1847r.

Po opuszczeniu budynku koszarowego kontynuowaliśmy nasz spacer mijając po drodze budynki tzw. ciągu aprowizacyjnego (piekarnia, elewator, młyn), działobitni gen. Iwana Dehna oraz osiedli mieszkalnych dla kadry oficerskiej i podoficerskiej.
Celem kolejnego etatu była Działobitnia Napoleona jak też spacer czarnym szlakiem po tzw. Koronie Utrackiej, co ilustrują poniższe zdjęcia:

Wędrówkę zakończyliśmy na terenie fortecznego cmentarza.

Na tym koniec tej relacji.
W szczególności składamy podziękowania dla Andrzeja Dybka, za merytoryczne i pełne ciekawostek opowieści o odwiedzanych obiektach.
Dziękujemy przybyłym uczestnikom i zapraszamy na następne imprezy klubowe.