Spacer po Olszynce Grochowskiej z okazji Dnia Przewodnika – 20.02.2021r.

W nocy 29/30 listopada 1830 roku wybuchło w Warszawie Powstanie, nazwane później Listopadowym. Z kolei, większość wydarzeń związanych z tym zrywem niepodległościowym odbyła się w roku następnym. Do najważniejszych z nich a jednocześnie dających nadzieję na zwycięstwo Powstania, możemy zaliczyć Bitwę o Olszynkę Grochowską, która rozegrała się 25 lutego 1831 roku.
W ramach tegorocznego Dnia Przewodnika* jak też przypadającą 190 rocznicę tego pamiętnego wydarzenia chciałbym pokazać Wam miejsca które je upamiętniają.

Spotkajmy się 20 lutego 2021r. o godzinie 10:30 przed kościołem Najczystszego Serca Maryi na placu Szembeka w Warszawie. Spacer rozpoczynamy od zwiedzania kościoła, następnie będziemy się przemieszać w kierunku pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską. Zobaczymy także Aleję Chwały.
Zaplanowana długość spaceru to ok. 6 km, powracamy na plac Szembeka ok. godz. 14:00.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, w tym roku nie organizuję wspólnego posiłku, istnieje możliwość indywidualnego skorzystania z oferty gastronomicznej lokali oferujących dania na wynos.

Bardzo oroszę o stosowanie się do zaleceń i ograniczeń sanitarnych jakie będą obowiązywać w dniu imprezy (wg obecnie obowiązujących rygorów wymagane jest noszenie maseczek, zachowanie dystansu i poruszanie się w grupach max. 5 osobowych) Członkowie PTTK (z opłaconą składką za 2021 r.) będą ubezpieczeni w ramach ubezpieczenia dla członków PTTK, pozostali uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

Informacje o imprezie opublikowane są także jako wydarzenie na FB: https://fb.me/e/z3jGI10O

Zgłoszenia przyjmowane będą przyjmowane mailowo pod adresem: andrzej.dybek@gmail.com lub telefoniczne po numerem: 604 623 702.

Zapraszam!
Andrzej Dybek
Przewodnik nr 40/VII/2015

* “Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze.

Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest oprowadzanie za darmo miejscowych ludzi, w ich języku, po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Przewodnik turystyczny, zgodnie z Europejskim Komitetem Standaryzacji (European Commitee for Standardisation), to osoba, która oprowadza zwiedzających w wybranym przez nich języku oraz objaśnia kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo obszaru, na jaki posiada uprawnienia wydane przez odpowiednie władze.”