40-lecie K.T. DATAJANA – sprawozdanie

W  dniach 3–4 października 2020 w Kozienicach odbył się Zlot członków i przyjaciół Klubu Turystycznego „DATAJANA”, którego celem było uczczenie 40 rocznicy działalności Klubu.

Zlot rozpoczęliśmy kolejną edycją  Rajdu „PRO MEMORIA” – cyklicznej imprezy poświęconej pamięci zmarłych członków Klubu.  Przypomnijmy tych, którzy odeszli w ciągu tych 40 lat:

  • Tadeusz Siedlecki, „Datajan” (zm. 2002) – założyciel  i wieloletni Prezes Klubu, spiritus movens jego działalności,
  • Andrzej Suchcicki, „Suchy” (2005),
  • Waldemar Wandowicz, „Dyzio” (2006),
  • Beata Skrzyńska (2011),
  • Roger Groszyński (2015),
  • Krzysztof Jerominek (2019).

Zaproponowaliśmy  dwie trasy:

  • pieszą dla zmotoryzowanych (sic!) – przejazd samochodami do głównego wejścia i pieszy spacer po Kozienickim Parku Krajobrazowym do Źródeł Królewskich; powrót samochodami do Kozienic i zwiedzanie Muzeum Regionalnego. Trasę, na którą wyruszyła większość uczestników, poprowadził i ubarwił ciekawymi opowieściami Andrzej Dybek;
  • trasę rowerową – pętla: Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu – Źródła Królewskie w KPK – Muzeum w Kozienicach – KCRiS. Na wariant ten zdecydowało się troje śmiałków, tj. prowadząca Anna Mieczyńska-Jerominek oraz Katarzyna i Henryk Wojnarowiczowie – założyciele i aktywni działaczy Komisji Turystyki Rowerowej przy Oddziale Warszawskim PTTK.

Tradycyjnie rajd zakończył się mszą świętą w pobliskim kościele w intencji zmarłych Datajańczyków.

Nocleg oraz biesiada turystyczna przy ognisku zorganizowane zostały na terenie bardzo pięknie położonego i zagospodarowanego Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Były  wspomnienia, podziękowania i wyróżnienia, wspólne śpiewanie przy gitarze i turystyczny poczęstunek.

W trakcie części oficjalnej Zarząd K.T. Datajana wyróżnił odznakami klubowymi „Datajanka” następujące osoby:

Srebrna Datajanka
Barbara Abratkiewicz
Andrzej Dybek
Edward Kraś
Edyta Kraś
Radosław Lipczyński
Kinga Siedlecka
Dariusz Suchenek
Justyna Załęska

Złota Datajanka
Marek Kozikowski
Jacek Marks
Marcin Rogoziński

W Zlocie uczestniczyło 25 osób, co przy obecnej pandemii i związanych z nią obostrzeniach  należy uznać za sukces. Dodatkowo dopisała nam pogoda: sobota i niedziela były piękne, słoneczne i ciepłe, co uatrakcyjniło imprezę, gdyż mogliśmy wiele godzin spędzić na powietrzu.

W imieniu organizatorów Zlotu i Zarządu KT Datajana dziękuję wszystkim za udział w Zlocie.

Z turystycznym pozdrowieniem
Beata Birek
Prezes KT Datajana