Dzień Przewodnika w Żyradowie – 22.02.2020r.

Zapraszam do wspólnego zwiedzania Żyrardowa w ramach tegorocznej edycji „Dnia Przewodnika”*
Spotkajmy się w sobotę, 22 lutego 2020 r., o godzinie 8:15, w Warszawie na dworcu Warszawa Śródmieście. Pociąg Kolei Mazowieckich odjeżdża o godz. 08:31, na miejscu będziemy o 09:20. Istnieje też możliwość dołączeniu do grupy na innych stacjach, jak też dojazdu do Żyrardowa we własnym zakresie.
Spacer rozpoczniemy o 9:30, wyruszamy z Dworca PKP. W naszych planach jest zwiedzanie dobrze zachowanego zespołu osady przemysłowej z przełomu XIX i XX w.
Na dłuższą chwilę zatrzymamy się przy kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia, wzorowanym na katedrze w Kolonii. Zajrzymy także do muzeum pisarza Hulki-Laskowskiego, oraz muzeum lniarstwa.

Na miejscu będzie można kupić „wyroby lniarskie”, wykonane na wzór tych które były produkowane przed laty w Zakładach Żyrardowskich.
Spacer zakończymy ok. 14-tej. Proponuję kontynuować nasze spotkanie w słynnej żyrardowskiej restauracji „Szpularnia”.
Miejsce już jest zarezerwowane. Aby długo nie czekać na indywidualne zamówienia posiłku proponuję wybrać następujące dania z menu dostępnego na stronie www.szpularnia.pl:
– Dla mięsożerców: krem z dyni, karkówka szarpana
– Dla wegetarian: krem z dyni, gulasz z soczewicy
Dlatego przy zgłaszaniu się na spacer proszę o deklarację, kto będzie chciał skorzystać z takiego zakończenia spaceru oraz o wybór opcji 1 czy 2.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 18-tego lutego 2020r. pod adresem mailowym: andrzej.dybek@gmail.com.
Impreza odbywa się na zasadzie samofinansowania. Wszystkie koszty związane ze spacerem (bilety wstępu ok. 12 zł, zakupy, posiłek) pokrywają uczestnicy.
Proponuję powrót do Warszawy pociągiem o godzinie 15:40.
Członkowie PTTK (z opłaconą składką za 2020 r.), którzy zgłoszą się do 18-tego lutego, będą ubezpieczeni w ramach ubezpieczenia dla członków PTTK, pozostali ubezpieczają się we własnym zakresie.

Wasz przewodnik
Andrzej Dybek

* “Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze.

Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest oprowadzanie za darmo miejscowych ludzi, w ich języku, po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Przewodnik turystyczny, zgodnie z Europejskim Komitetem Standaryzacji (European Commitee for Standardisation), to osoba, która oprowadza zwiedzających w wybranym przez nich języku oraz objaśnia kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo obszaru, na jaki posiada uprawnienia wydane przez odpowiednie władze.”