Podsumowanie Rajdu „MARZANA 2019”

W tym roku w rajdzie Marzanna wzięło udział 6 zuchów z gromady 281 „Przyjaciół Małego Księcia”, którą prowadzę w Szkole 210 przy Karmelickiej w ramach Stowarzyszenia Harcerskiego, jeden brat – harcerz, pięcioro rodziców oraz trzech (nie licząc mnie) członków Klubu Turystycznego „Datajana”, żelaznych uczestników Rajdów Marzanna – Beata Birek, Jacek Marks i Darek Nazarczyk (jakoś mało wpadali mi pod obiektyw). Trasa wiodła najpierw czarnym szlakiem od jego początku w Świdrach Wielkich, potem wzdłuż Świdra w górę aż do plaży miejskiej. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscu upamiętniającym posiadłość „Brzegi” Michała Elwiro Andriollego (rysownika znanego m.in. z ilustracji do „Pana Tadeusza”).

Jak podaje Wikipedia:

W 1880 osiedlił się na północ od Karczewa, w folwarku Anielin (ok. 200 hektarów na terenie dzisiejszego Otwocka i Józefowa) zakupionym od Zygmunta Kurtza, byłego właściciela majątku Otwock Wielki. Artysta w swojej posiadłości nad Świdrem wybudował według własnych projektów oprócz swojej willi również kilkanaście domów na wynajem, nadając im specyficzny styl, dla którego określenia upowszechniła się nazwa świdermajer, wymyślona w XX w.przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (coś pomiędzy stylem mazowieckim i alpejskimi schroniskami). Andriolli był prekursorem działalności letniskowej i wypoczynkowej na terenie dzisiejszego Józefowa, Świdra i Otwocka, czym bardzo przyczynił się do rozwoju tych miejscowości.

Na plaży miejskiej odbyła się uroczystość Obietnicy Zuchowej, którą złożyły trzy zuchy (gratulacje!), a nieco dalej, z mostku, zrzuciliśmy do wody podpaloną wcześniej kukłę Marzanny, zapewniając tym samym odejście zimy i nadejście prawdziwej wiosny.
Marzannę zmajstrowaliśmy wcześniej na postoju, podczas którego nie zabrakło też ogniska z kiełbaskami i nauki piosenek o wiośnie i Marzannie.
Z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wróciliśmy pociągiem do Warszawy.
(Anka MJ, komandor Rajdu)

Fotogaleria zdjęć z imprezy:
https://photos.app.goo.gl/3XaSmzATkZMVrg6EA
https://photos.app.goo.gl/QQ2HfC6vh1RXUnjc8