Podsumowanie rajdu „Zakończenie sezonu 2017”

Do historii przeszła trzecia już edycja rajdu pieszego „Zakończenie sezonu 2017”. Imprezę należy zaliczyć do udanych, nasza zgrana szóstka sprawnie zrealizowała założony wstępnie program, korzystając ze sprzyjających okoliczności przyrody.
W trakcie pierwszego dnia pokonaliśmy trasę liczącą blisko 18km, odwiedzając po drodze część obiektów wizytowanych w trakcie ostatniego Nocnego Rajdu Świetlików, jak m.in.:

Rezerwat Rosochacz:

Rezerwat: Skały po Adamowem

 

 

Na szczególną uwagę oprócz formacji skalnych, zasługuje tu przyroda ożywiona w postaci splecionych ze sobą dębu i sosny. Wg miejscowej legendy jest to para kochanków zamieniona w drzewa.

Rezerwat: Skały w Rudzie

Zalew w Brodach Iłżeckich:

Rezerwat:Skały w Krynkach:

W trakcie drugiego dnia imprezy zdecydowaliśmy się na zdobycie tzw. „Tatr brockich” czyli malowniczego wypiętrzenia na terenie gminy „Brody Iłżeckie”. W tej lokalizacji znajdowały się dwa obiekty których odnalezienie przysporzyło najwięcej trudności uczestnikom ostatniego Nocnego Rajdu Świetlików (trakcie zmagań II nocy). Było to:

Odsłonięcie geologiczne (pomnik przyrody):

Młodnik brzozowy opodal szczytu wzniesienia (w tle):

Okolica urzekła nas pięknymi widokami:

oraz malowniczym wąwozem:

i kolejnym odsłonięciem geologicznym:

Drugim i ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich, gdzie obejrzeliśmy multimedialną ekspozycję w pawilonach wystawowych:

okazy i wyroby z krzemienia pasiastego:

a na koniec przejście podziemną trasa po neolitycznych kopalniach krzemienia pasiastego:Szkoda, że czas tak szybko minął. Dogrywka w przyszłym roku 🙂